Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Nagrody za osiągnięcia w kategorii Strzelectwo, statuetka broń

 

Strzelectwo wywodzi się z konieczności przetrwania. Początkowo1, broń palną wykorzystywano przede wszystkim do obrony oraz zdobycia pożywienia. Z końcem XVIII wieku, wraz z nastaniem rewolucji przemysłowej, polowanie dla zdobycia pożywienia było stosowane coraz rzadziej i strzelectwo zaczęło przeradzać się w sport, w którym stawką były nagrody pieniężne oraz unikatowe trofeum.

Istnieją zapisy historyczne, wskazujące na występowanie zawodów strzeleckich już w XI wieku (Bractwa Kurkowe). Jednakże, nowoczesna idea strzelectwa jako sportu powstała dopiero w XIX wieku, dzięki rozwojowi sprzętu strzeleckiego, jak również powstaniu narodowych federacji strzeleckich, których część działa do dnia dzisiejszego.

W 1936 roku, w składzie reprezentantów Polski na Igrzyska Olimpijskie w Berlinie, znaleźli się przedstawiciele sportu strzeleckiego. Podczas tych Igrzysk, Władysław Karaś4 zdobył pierwszy medal olimpijski w historii strzelectwa sportowego w Polsce, w konkurencji karabin sportowy 50 metrów, postawa leżąca – medal brązowy. Polacy zdobyli dotychczas cztery złote medale olimpijskie: Józef Zapędzki w Meksyku 1968 i Monachium 1972 oraz Renata Mauer w Atlancie 1996 i Sydney 2000.

Do dziś strzelectwo jest dyscypliną olimpijską, a najlepsi strzelcy wynagradzani są najlepszej jakości pucharami oraz statuetkami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium