Nagrody za osiągnięcia w kategorii siatkówka, statuetki siatkarskie

 

Pierwsze wzmianki o siatkówce w Polsce sięgają roku 1919, a o naszej grze mówiono początkowo „latająca piłka”, „dłoniówka”, czy „przebijanka”. Cztery lata później powstały pierwsze kluby siatkarskie oparte o środowisko akademickie.

Pierwsze mistrzostwa Polski w siatkówce (kobiet i mężczyzn) zostały zorganizowane w 1929 roku w Warszawie. Do roku 1935 włącznie rywalizowano na otwartym powietrzu, przeważnie na boiskach o nawierzchni kortowej. W latach 30. nawiązano kontakty międzynarodowe, głównie z silnymi klubami z republik nadbałtyckich. Pierwsze oficjalne mecze międzypaństwowe reprezentacje Polski rozegrały jednak dopiero po II wojnie światowej – w 1948 r. z Czechosłowacją.

Męska drużyna Polski w siatkówce zdobyła tytuł wicemistrzostwa świata w roku 2006, wywalczonego przez ekipę pod wodzą Argentyńczyka Raula Lozano. Jego rodak, Daniel Castellani poprowadził Polaków do mistrzostwa Europy (2009). Regularnie na podium stawała drużyna Włocha, Andrei Anastasiego, zdobywając brązowe medale Ligi Światowej i mistrzostw Starego Kontynentu, srebrny Pucharu Świata (2011) oraz złoty Ligi Światowej (2012). W roku 2014 wprost z boiska na trenerską ławkę biało-czerwonych trafił Francuz Stephane Antiga a jego asystentem został Philippe Blain. Debiut miał absolutnie wymarzony. Jego drużyna w rozgrywanych w Polsce mistrzostwach świata wywalczyła puchar mistrzostwa świata, najcenniejsze trofeum w świecie siatkówki.

Dyplom Siatkarza - DYP171 Dyplom Siatkarza - DYP171
Producent: Tryumf
Cena: 25,88 zł
szt.
zobacz więcej
Dyplom Siatkarza DYP153 Dyplom Siatkarza DYP153
Producent: Tryumf
Cena: 25,88 zł
szt.
zobacz więcej
Emblemat SIATKÓWKA A6/G Emblemat SIATKÓWKA A6/G
Producent: Tryumf
Cena: 0,77 zł
zobacz więcej
  • nowość
  • nowość
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium