• od
    do

Nagrody za osiągnięcia w kategorii kolarstwo, statuetka rower

Historia powstania pierwszego roweru odwołuje nas do początku czasów nowożytnych. Niektórzy badacze, zajmujący się historią wynalazków, twierdzą bowiem, że pierwszy papierowy projekt roweru stworzył już Leonardo da Vinci w epoce renesansu. Prawdopodobnie jednak, nigdy sam pojazd nie został skonstruowany.

Wyścigi kolarskie sięgają oficjalnie 1868 roku, kiedy Anglik James Moore wygrał pierwszy zorganizowany wyścig we Francji. Pierwsze mistrzostwa świata w kolarstwie odbyły się w 1893 roku, a sama dyscyplina została włączona do sportów olimpijskich od czasów ich nowożytnej formuły, czyli od 1896 roku. Przed II wojną światową kolarstwo było jedynym sportem w Stanach Zjednoczonych bardziej popularnym niż baseball. Zawodnicy tej dyscypliny byli również jednymi z najlepiej opłacanych w kraju, a wyścigi oglądało tysiące kibiców i towarzyszyły im wyjątkowe puchary, medale oraz statuetki dla najlepszych kolarzy