Opcje przeglądania
Kategorie
Cena
  • od
    do

Nagrody za osiągnięcia w kategorii teatr, statuetki aktorstwo

 

Początki teatru sięgają starożytnej Grecji. Tam wyewoluował on z dionizji – świąt organizowanych ku czci Dionizosa – boga wina i urodzajów. Dionizje Wielkie to obrzędy urządzane w miastach wiosną, otaczane pucharami wypełnionymi winem - z nich wykształciła się tragedia. Z kolei Dionizje Małe, obchodzone jesienią na wsiach, dały początek komedii.

Grecy bardziej cenili sobie tragedie. Ich celem było wywołanie u widza katharsis, czyli oczyszczenia przez doznanie emocji współczucia i litości dla bohaterów przeżywających tragiczne wydarzenia i podejmujących trudne wybory.

W 2. poł. XVI wieku w Anglii tworzył William Szekspir, którego dzieła dramatyczne wciąż stanowią repertuar wielu teatrów. W swoich utworach dramaturg ten podejmował tematy dotyczące człowieka – jego emocje, wielkie namiętności, uniwersalne postawy. Było to ponadczasowe, ale też charakterystyczne dla epoki renesansu. Jednak tym, czego dokonał w rozwoju form teatralnych oraz ich realizacji na scenie, znacznie wyprzedził swoją epokę, dlatego mawia się o nim jako o twórcy nowożytnego teatru. Obecnie aktorzy są jednymi z najlepiej opłacanych ludzi na świecie, a najlepsi z nich co roku ubiegają się o wyjątkowe nagrody, w tym najważniejsza z nich - Nagroda Akademii Filmowej, statuetka Oscara.

 

 
Statuetka Plexi - Teatr  - CP01/THE Statuetka Plexi - Teatr - CP01/THE
Producent: Tryumf
Cena: 36,23 zł
szt.
zobacz więcej
  • nowość
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium