Rodzaje Medali

Jakie znamy rodzaje medali? Czym się od siebie różnią? Jakie medale są tanie a jakie drogie?

Medale możemy podzielić według wielu kategorii i rodzajów, np. według ceny, są medale tanie i drogie, według wagi, mamy medale ciężkie metalowe i lekkie drewniane medale idealne do przedszkoli.  Jednak podstawowy podział wynika z tego z jakiego tworzywa zostały wykonane i tak są medale z metalu, drewna, pleksi, szkła i innych tworzyw. Medale mogą być okolicznościowe, sportowe, ordery, rodzinne, jubileuszowe.


Możemy wyróżnić trzy podstawowe kryteria podziału medali, według użytego materiału, według sposobu produkcji i według wykończenia.
1. Ze względu na użyty materiał mamy: medale metalowe, medale z pleksi i plastiku, medale drewniane, medale dekturowe i medale szklane.
2. Ze względu na sposób produkcji mamy: medale odlewane, medale tłoczone inaczej bite, medale wycinane.
3. Ze względu na rodzaj wykończenia są medale malowane, medale grawerowane, medale z nadrukiem, medale galwanizowane, medale ażurowe.


W związku z powyższym często medale są miksem kilku rozwiazań i tak możemy mieć medal z pleksi ażurowy, wycinany z nadrukiem lub medal metalowy tłoczony malowany z grawerem albo medal szklany grawerowany z nadrukiem luxorjet i wypełnieniem farbą.
Najtańsze są medale stalowe z gotowym wzorem, do którego można wkleić krążek sublimacyjny, ich zaletą jest niska cena i łatwa, ekspresowa dostępność, ich wadą jest ograniczony poziom personalizacji.
Najdroższe są medale tłoczone z nadrukiem, ich jedyną wadą jest cena i czas realizacji. Wyprodukowanie medalu tłoczonego to minimum 20 dni. Cena medalu jest zależna od nakładu, wyprodukowanie jednego medalu to koszt około 1000 zł, przy nakładzie powyżej 500 szt. ceny zaczynają się od 8-9 zł w zależności od średnicy.  Wysokie koszty przygotowania medalu tłoczonego wynikają z bardzo drogiej metalowej matrycy oraz ze stosowanych stopów, których używa się przy produkcji medali. Medale bite są ze srebra, mosiądzu. Medale tłoczone mogą być kolorowane, malowane, mogą być też ażurowe. Medal tłoczony może być jednocześnie ażurowy i malowany.
Wyróżniamy dwie podstawowe techniki malowania medali. Medale malowane mogą być farbą akrylową, jest to tańsza technika i szybsza, lecz jej wadą jest krótka trwałość, lub mogą być malowane emalią, która jest wypalana w piecu, takie medale malowane emalią są bardzo piękne i trwałe.  Medale malowane mogą być wykonane z pleksi, drewna czy odlewu cynku i aluminium.
Medale odlewane z cynku i aluminium są jednym z najbardziej popularnych medali na zamówienie, ze względu na wysoką jakość i atrakcyjną cenę i relatywnie krótki okres produkcji około 5-10 dni, cena jednego medalu zaczyna się od 300 zł, ale już przy zamówieniu 100 szt. możemy uzyskać cenę od 4,5 zł za sztukę. Medale odlewane podobnie jak medale tłoczone mogą być kolorowane, galwanizowane, malowane, ażurowe.
Wśród medali ażurowych najpopularniejsze są medale z pleksi, które idealnie nadają się na nagrody okolicznościowe w szkołach czy przedszkolach, cechują się one pięknym unikalnym wyglądem, w odróżnieniu od medali szklanych są bezpieczne, lekkie i trwałe. Do tego są bardzo tanie ceny, zaczynają się już od 3 zł, za sztukę przy zamówieniu 10 szt. Wadą medali z plexi jest to, że łatwo się rysują, nie mniej istnieje wiele różnych rodzajów plastiku, gdy wybierzemy medal barwiony, a nie przeźroczysty z wygrawerowaną lub wypalaną dedykacją, jego odporność na zarysowanie znacznie wzrasta.
Jeśli już mówimy o medalach wypalanych laserem to musimy wspomnieć o medalach drewnianych, które są odporne na zarysowania czy zniszczenia. Medale drewniane na zamówienie to idealne rozwiązanie dla przedszkoli, szkół, na wyjazdy wakacyjne.  Taki drewniany order może mieć dowolny kształt, może być pomalowany, ażurowy.
Na wyjątkowe okazje i uroczystości idealnie nadają się medale szklane, na których można wykonać kolorowy nadruk metodą luxorjet czy laserowo wygrawerować napis, logo.  Medale szklane nie należą do najtańszych, ale ich produkcja zajmuje tylko 2 dni i zamówienia są realizowane od pojedynczych sztuk. Ilość nie wpływa na cenę.
Bardzo popularne są również stalowe medale z nadrukiem metodą luxorjet, ze względu na piękny wygląd, szybki czas realizacji, możliwość indywidualnego spersonalizowania każdego medalu. Do tego medale te są w bardzo atrakcyjnej cenie 6,95 zł za sztukę, już od jednej sztuki.
Nasi klienci często kupują tak zwane medale mix, gdzie jest łączonych kilka technik na raz, np. medal metalowy grawerowany ze szkłem na którym jest umieszczony nadruk. Do każdego rodzaju medalu można kupić różnego rodzaju dodatki etui, wstążki, czy emblematy. W sprzedaży posiadamy blisko tysiąc medali i dodatków do medali.
Jeśli masz jakieś pytania, zadzwoń do nas teraz tel. (+48) 663 644 644
Ze sportowym pozdrowieniem zespół Medalowo.PL

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium